Víno mesiaca - Da Vinci In Romagna Sangiovese ročník 2019
V KON - RAD sme sa rozhodli vytvoriť koncept, ktorý predstaví širokej verejnosti, ale aj špecialistom na víno tie vína, ktoré si zaslúžia, aby sme ich poznali, aby sme vedeli ako chutia. Náš tím odborníkov na víno sa snaží prinášať to najlepšie zo svetových viníc aj na Slovensko, vďaka čomu máme možnosť spoznať výnimočnosť vinárstiev, chuť zrelého hrozna, ktoré sa rozplýva ešte dlho po dopití posledného dúška. Dnes vám predstavujeme víno Da Vinci In Romagna Sangiovese ročník 2019.
O vinárstve
„Leonardo da Vinci predstavuje spojenie talianskych vinárstiev s poslaním zlepšovať históriu a výnimočnosť vinárstva každého územia prostredníctvom modernej kombinácie enologických projektov, kultúry, jedla a vína.“
V roku 1961 sa v talianskom meste Vinci spojilo 30 miestnych farmárov a vytvorili Cantine Leonardo da Vinci, priekopnícke a inovatívne vinárske spoločenstvo. Leonardo da Vinci je zväzom vinárstiev, ktorých životným poslaním je realizovanie vynikajúcich intuícií výroby vína Leonarda da Vinciho. Každé z vín najlepšie vyjadruje svoju históriu a charakter terroir, z ktorého pochádza. Vinárstvo sa snaží pokračovať v učení o vinohradníctve tak, ako to kedysi robil sám majster Leonardo da Vinci. Vďaka odborníkom, ktorí študujú Leonardove poznatky o výrobe vína a úzko spolupracujú s expertmi v oblasti vinohradníctva, sa darí vytvárať víno, na ktoré by bol určite hrdý aj sám majster Leonardo. Vinohradníci získavajú iba to najkvalitnejšie hrozno z prémiových viníc Chianti a Chianti Classico. Výsledkom je prémiové koncentrované ovocie, ktoré sa potom zručne prepracuje do charakteristického nového ovocia Chianti.
V roku 1502 v Cesene (Uve portate e Cesena), obklopenej krajinou a tajomstvami Romagne, vzbudilo zvedavosť Leonarda da Vinci hrozno, ktoré bolo zavesené na sušenie pomocou dômyselného systému. Dnes rovnaké hrozno, identické v pôvode a technike koncentrácie, vytvára výnimočné bohatstvo tohto vína.
„Veľká časť produkcie červeného vína Cantine Leonardo da Vinci zahŕňa odrodu Sangiovese.“
Odroda vína
Sangiovese je najpestovanejšia modrá odroda v Taliansku (asi 11 % talianskej vinohradníckej plochy) a je rozšírená v rôznych regiónoch, od Emilia-Romagna po Kalábriu, pričom netreba zabúdať ani na Toskánsko , kde je nepochybne najpestovanejšia a známa aj medzi národmi. názov "Sangiovese Grosso". Toto hrozno sa často používa samostatne a je súčasťou zloženia mnohých talianskych červených vín, vrátane slávnych Chianti, Brunello a Rosso di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano, Morellino di Scansano, Rosso Piceno a Rosso di Montefalco.
Sangiovese má veľmi dávny pôvod. Odborníci tvrdia, že ide o odrodu viniča, ktorá je známa už od čias Etruskov, pestovaná medzi riekami Tiber a Arno, odtiaľ sa rozšírila po polostrove a našla svoje obľúbené krajiny v Toskánsku, Romagne a Umbrii.
„Podľa prastarej legendy sa zdá, že názov „Sangiovese“ pochádza zo slov „Sanguis Jovis“ alebo „Krv Jupitera“, ktoré mu prisúdil mních z kláštora Santarcangelo di Romagna neďaleko hory Giove, ktorý podával víno „Sanguis Jovis“ počas banketu na počesť pápeža Leva XII.“
O výrobe vína
Hrozno Sangiovese určené na sušenie sa zbiera ručne do debničiek, približne v polovici septembra, po dôkladnom výbere a kontrole kvality. Potom sa hrozno nechá sušiť v ovocnej pivnici s kontrolovanou teplotou a vlhkosťou najmenej šesťdesiat dní. Po šetrnom lisovaní hrozna prebieha fermentácia pri teplote 25°C, spolu so šupkami. Procesy prečerpávania a dierovania sa vykonávajú s cieľom pomôcť rozpustiť farbu a rozvinúť arómu. Potom sa stáčanie používa na oddelenie šupiek od vínneho muštu. Jablčno-mliečna fermentácia sa vykonáva ako súčasť procesu dozrievania, aby bolo víno okrúhlejšie a jemnejšie na podnebí. Potom sa časť vína umiestni do barikových sudov na minimálne deväť mesiacov.
O víne od špecialistu na víno p. Miroslava Rédla
„Toto úžasné a očarujúce víno, ktoré si vás úplne získa už pri pití prvého dúška, sa vyznačuje intenzívnou červenou farbou s odtieňmi, ktoré sa dotýkajú rubínu. Vo vôni sa objavujú ovocné tóny, najmä vyzreté čerešne, slivky a vanilkové vnemy. Jeho sviežosť v kombinácii s mäkkosťou trieslovín, ktorá je ovplyvnená zrením v dubových sudoch, umocňuje pocit zrelého ovocia a perzistenciu. Je vhodné podávať s jedlom, kde hlavnú zložku tvorí tmavé mäso (divina a hovädzie) v rôznych kuchynských úpravách. Teplota podávania sa odporúča v rozmedzí 16-18°C.“
O víne od prezidentky ASSR - p. Beaty Vlnkovej
Sangiovese 2019, Appassimento - Cantine Leonardo da Vinci
„Ak sa ešte pri týchto posledných výkrikoch zimy potrebujete zahriať, tu je víno pre vás.
Farba: tmavá intenzívna purpurová, vysoká viskozita.
Vôňa: tmavé čierne bobuľové ovocie: černice, čučoriedky, acai. Pri druhom nádychu tabakové listy, pelendrek, brusnicové chutney a vanilka.
Chuť: Prvý dojem tvorí chuť prezretého koncentrovaného sladkého hrozna. Po chvíli sa víno v ústach mení – stredná chuť je plná s bylinkovým tónmi. Cassis (čierne ríbezle, alebo skôr džem z čiernych ríbezlí), pikantná zelená paprika, estragón. Záver je guľatý a vyvážený so sladkými tanínmi.
Na fľaši nájdete nápis: Appassimento. Je to prastará talianska metóda výroby vína, ktorá sa používa pri výrobe mohutných suchých červených vín.
Spočíva v tom, že koncom septembra a začiatkom októbra sa oberú najlepšie strapce a sušia na bambusových rohožiach - na povale na farmách asi do polovice januára. To už vážia o polovicu menej. Majú väčší podiel sušiny a koncentrovanejší obsah cukru, ale taktiež aróm, tanínov a prekvapujúco aj kyselín.“
Párovanie k jedlu
"Určite vám k tomu bude chutiť dobrý steak s černicovým alebo čučoriedkovým chutney."
Najvhodnejšie kombinácie jedál pre víno Sangiovese sú často typické jedlá regiónov, kde je toto víno rozšírené ako protagonisti. V Emilia-Romagna sa Sangiovese často kombinuje s piadinou a šunkou , s tagliatelle s mäsovou omáčkou , ako aj s tanierom pečených lasagní. Ak je Sangiovese mladé a ľahké, môže príjemne sprevádzať aj grilovanú modrú rybu . Keď v Toskánsku hovoríme o Sangiovese, Chianti alebo Brunello, najviac sa volí kombinácia slávneho toskánskeho florentského steaku alebo iných typických jedál regionálnej tradície., ako sú krutóny z kuracej pečene, toskánske peposo alebo dusená divina. Prípadne aj výborné vyzreté syry ako toskánske Pecorino alebo prvé chody ako pici all'aglione alebo pappardelle s ragú z diviaka s omáčkou.
Miesto, kde si toto víno môžete vychutnať
„Reštauráciu Afroditu otvoril Marián Filo v roku 1994 v Partizánskom. Stala sa známou vďaka excelentnej kuchyni a službám a od roku 2002 sa pravidelne umiestňuje medzi tri najlepšie reštaurácie na slovensku. V roku 2005 sa reštaurácia presťahovala do renesančného kaštieľa v Čereňanoch. Autentické prostredie podčiarkuje zážitok z reštaurácie. Šéfkuchár a jeho tím sú pripravení splniť každé vaše želania. Kaštieľ so svojou záhradou a vínnou pivnicou sú garanciou zážitku, ktorý si radi zopakujete.
Medzi osobnosti, pre ktoré sme varili patria Jej Veličenstvo Beatrix, holandská kráľovná, Jeho Veličenstvo nórsky kráľ Harald V., veľkovojvoda Henri a la Grande Duchesee, Mária Tereza Luxemburgská, Ban Ki-moon, generálny sekretár OSN a sedem prezidentov.“