Snúbenie vody a jedla
Ako postupovať pri snúbení vody a jedla?
Pri snúbení vody a jedla postupujeme tak, ako by sme snúbili jedlo s vínom.
S.PELLEGRINO, minerálna voda perlivá
Voda by mala hosťa v reštaurácii alebo u nás doma vítať a mala by sa podávať ešte pred aperitívom a určite k nemu. Hosť príde smädný a v prvom rade potrebuje uhasiť smäd. V tomto prípade môže byť voda o niečo viac vychladená na 8 až10 stupňov celzia podľa ročného obdobia. V tomto prípade voda môže veľmi dobre zastúpiť úlohu aperitívu v podobe šumivého vína. Bublinky pekne vyčistia ústnu dutinu a pripravia ju na príjem lahodných nápojov a jedál. Volíme radšej vodu nízko mineralizovanú, aby sa následne podávané ľahké vína alebo jedlá zvyčajne podávané na úvod nezdali fádne.
Pri ďalších chodoch by sme mohli hostí zaujať tým, že ku každému chodu budeme odporúčať nielen iné víno, ale aj iný typ vody. Ak budeme k jedlu podávať víno, výber vody bude záležať na víne – jeho obsahu kyselín, alkoholu, tanínov a aromatike. Veľmi zjednodušene povedané postupujeme od neperlivých nízkomineralizovaných vôd k tým s najvyšším obsahom CO2 a minerálov. Všeobecne povedané k predjedlám šalátom a ľahkým jedlám sa viac hodí neperlivá voda a k hlavnému chodu perlivá voda.
ACQUA PANNA, minerálna voda neperlivá
Vodu k dezertu vyberáme podľa jeho charakteru a toho, čo chceme zdôrazniť. Ak chceme zachovať sladkosť chuti podávame vodu neperlivú s nízkym ph, ak chceme vytvoriť kontast napríklad k čokoládovému dezertu podávame vodu perlivú. Úplne na záver, po podaní kávy a digestívu (alebo namiesto digestívu pre zákazníkov nepožívajúcich alkohol) je vhodné podávať vodu perlivú, ktorá hosťa osvieži.
Článok nám venovala pani Prezidentka Beáta Vlnková z Asociácie somelierov Slovenskej republiky.