BlogNovinky

Seriál GASTRO trendy 2018 | #6

Ste pripravení na posledný diel online seriálu na pokračovanie GASTRO trendy 2018?

Gastro trendy 2018 - Supermarkety budúcnostiFoto: Freepik


Supermarkety budúcnosti


Ako by mal vyzerať Supermarket roku 2018?
 
Je načase, aby sme prehodnotili štruktúru klasických štyroch stien podobne, ako to urobil Apple v prípade svojho nového sídla. Predajňa by mala svojho návštevníka prebudiť a motivovať k tomu, ako nakupovať lepšie.

Nákup online - supermarket online
Foto: Freepik
Nakupujeme vôbec online?
 
Štatistiky UNATA uvádzajú, že 68% zákazníkov preferuje online nákupy pred návštevou supermarketov práve z dôvodu, že následné odporúčania zo strany predávajúceho viac vyhovujú jeho požiadavkám a skrytým túžbam.

 Sú totiž postavené na algoritme sledovania nákupov z histórie spotrebiteľa a nemajú tendenciu odporúčať nevyžiadané produkty.
ONLINE nakupovanie aj vo svete gastronómie je aj naďalej jednoznačným lídrom v priečke noviniek a inovácií a očakávame, že jeho popularita bude aj naďalej narastať. Nákup na jeden klik sa stáva čoraz viac využívaným spôsobom aj v prípade nakupovania potravín a jednoznačne valcuje svojich kamenných konkurentov. Čo je však zaujímavé, zákazníci preferujú možnosť nakupovať formou „click-and-collect“, čo v doslovnom preklade znamená nakúpiť online a tovar si vyzdvihnúť osobne. Táto možnosť je preferovaná hlavne s cieľom znížiť náklady na dopravu u koncových spotrebiteľov, no zároveň sa konzumenti priznávajú, že im vyhovuje aj konečný osobný kontakt s miestom, odkiaľ nakupujú. V neposlednej rade ostáva dôležitým fakt, že pri vyzdvihnutí tovaru v nemalom percentne prípadov dochádza zo strany konzumenta k ďalšiemu – neplánovanému nákupu.

Eataly World otvoril 15. novembra minulého roku v meste Bologna v Taliansku neoficiálny gastro Disneyland. Na ploche takmer milión štvorcových metrov tu nájdete 40 poľnohospodárskych závodov, 40 reštaurácií a 6 atrakcií zábavného a zároveň edukatívneho charakteru. Tento projekt predstavuje jednu z foriem, akými by sme gastro riešenia mohli realizovať aj do budúcna. Spojenie chutí, vzdelávania, zábavy a vzrušenia.

Coop – supermarket budúcnosti v talianskom Miláne využíva podobným spôsobom technológiu, ktorá poskytuje zákazníkom úplnú transparentnosť a podrobné informácie o tom, ako používať umelú inteligenciu a virtuálnu realitu za účelom každodenného nakupovania.
Tiché nakupovanie v supermarkete v Japonsku
Foto: Freepik

V Japonsku disponujú už dnes supermarkety sklenníkmi umiestnenými priamo v priestoroch predajne k dispozícii zákazníkom na nahliadnutie. Prečo neumiestniť „výklad“ priamo do predajne a neumožniť konzumentovi vybrať si produkt priamo z jeho zdroja?

Spoločnosť Coles spustila do prevádzky tzv. „tichú hodinku nakupovania“, počas ktorej v supermarkete nehrá hudba, neodznejú žiadne reklamné oznamy, nepočuť pohyb v sklade, nezásobujú sa regále. Tento čas je vyhradený špeciálne pre rodičov detí s mentálnym postihnutím pre zabezpečenie ich maximálneho komfortu počas nakupovania.

Bezodpadová prevádzka veľkým benefitom

Veľkej popularite sa tešia aj supermarkety zamerané na bezodpadovú prevádzku.

Je najvhodnejší čas začať budovať skutočne energeticky efektívne predajne so solárnymi panelmi a strešnými krytmi, ktoré nielen znižujú náklady na celkovú energiu, ale dokážu vytvárať aj dodatočnú energiu vhodnú na ďalšiu recykláciu.
Supermarkety s bezodpadovou prevádzkou
Foto: Freepik

Gastro pikoška na záver
#GASTRO Pikošky na záver

Probiotiká, zdravá výživa, exotika v nealko nápojoch a Hawai nielen na dovolenku, ale aj vo vašej kuchyniProbiotiká, zdravá výživa
Foto: Freepik
Probiotiká zažívajú za posledné obdobie v oblasti tradičnej gastronómie výrazný boom. Od obsahu jogurtov až po prostriedky pozitívne ovplyvňujúce kvalitu pleti, výrobcovia sa hrdo hlásia k obsahu probiotík v ich výrobkoch.

Samotné probiotiká však v najbližšom období nahradia komplexnejšie riešenia. Sústrediť sa už nebudeme iba na udržanie správnej mikroflóry v našich črevách, cieľom bude priamo liečenie tráviaceho systému. Výrazné miesto v gastronómii zaujme Ajurvéda – potraviny ako kimchi, cesnak, cibuľa a kyslá kapusta v kombinácii s inými typmi nakladanej zeleniny sa stanú ešte populárnejšími ako doteraz.

Našou snahou bude regenerovať telo od základov – počnúc našim žalúdkom a tráviacim systémom. Na ústupe nie sú ani doplnky výživy ako aminokyseliny a kolagén.
Zelená pre nealkoholické nápoje exotických príchutí

Tony Taylor, redaktor magazínu Good Food tvrdí, že odvetvie nealkoholických nápojov zaznamená v najbližšom období nemalý nárast, najmä čo sa týka šírky sortimentu nových produktov na trhu. Prémiové minerálne vody, tonic v nových – doteraz nepoznaných príchutiach a nealkoholické exotické drinky a nápoje na rastlinnej báze zaplavia trh rýchlejšie než očakávame.

Hawai nielen na dovolenku, ale už aj v kuchyni

Možno ste sa už v gastronómii stretli s výrazom „poke bowl“. Hovoríme o špeciálnom type misiek, ktoré sa používajú na servírovanie raw jedál priamo na Havaji. Aktuálne ich v Európe nájdete len veľmi ťažko, no v období najbližšieho roka očakávajú gastro experti výrazný nárast záujmu spotrebiteľov práve o túto formu servírovania. Misky sú veľmi jednoducho prispôsobiteľným a z pohľadu nákladov jednoznačne ekonomickým riešením.

Hawai poke bowls
Foto: Pure WOW


KON - RAD odporúča
KON – RAD odporúča

Ovocné Sanpellegrino


Ochutená prémiová minerálna voda Sanpellegrino

Vynikajúce ochutené prémiové minerálne vody Sanpellegrino bez konzervačných látok sú celoročne ideálnou voľnou pre tých, ktorí preferujú osviežujúci perlivý ovocný nápoj. Sú bohaté na skutočnú ovocnú šťavu získanú z ovocia ručne zbieraného v poctivo vopred určených termínoch zberu. Ak sa rozhodnete pre Sanpellegrino, prekvapí vás výrazná chuť citrusov z južného talianska dozretých priamo na slnku. Okrem príchutí pomaranč, červený pomaranč, citrón a grep je Sanpellegrino na pulte k dispozícii aj vo vynikajúcej verzii tonic bez pridanej príchute.

Sanpellegrino červený pomaranč
Sanpellegrino citrón
Sanpellegrino grep
Sanpellegrino tonic
Sanpellegrino pomaranč
Foto: Sanpellegrino Fruit Beverages

Kokosové misky

Každá je ORIGINÁL! Kokoska je unikátna svojou veľkosťou, farbou či štruktúrou. Každá je jedna z milióna, presne ako ty.
Kokosové misky sú ručne vyrobené zo skutočných kokosov potom, ako sú určené ísť do odpadu. Každý kokosový orech je rozrezaný, vyčistený a opieskovaný, natrený organickým kokosovým olejom. Pri výrobe nie sú použité žiadne umelé látky.
Pôvodne mali kokosky skončiť v spaľovni a zahltiť našu zem CO2 a CH4. Pri každom jedle či zdravej maškrte servírovanej v kokosovej miske si tak tento svoj veľký krok pre ľudstvo pripomeniete.

Kokosové misky 1
Kokosové misky 2
Kokosové misky 3
Kokosové misky 4
Kokosové misky 5
Foto: Kokosové misky


Zdroje: Fine Dining LOVERS | FORBES | The EVERYGIRL | FoodDIVE | FORBES | goodfood | Fotografie z databanky Freepik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *