BlogNovinky

Seriál GASTRO trendy 2018 | #5

NeuroNutrition & BioHacking princípyFoto: Freepik


NeuroNutrition & BioHacking princípy


Priznáva sa nám to síce ťažko, no nešťastnou skutočnosťou sa v dnešnej dobe stáva fakt, že veľké percento potravín, ktoré konzumujeme, je príčinou závažných chorôb a úmrtí, ktorým sa dá lepšou kontrolou predchádzať. Je najvyšší čas zmeniť naše priority a sústrediť sa na vplyv, aký majú potraviny, ktoré konzumujeme, na naše zdravie. Približne 10% svetovej populácie trpí intoleranciou na určitý typ potravinových zložiek a je aktuálne nútených vyhýbať sa vybraným typom jedál z dôvodu neznášanlivosti a alergií. Ak k tejto skupine zaradíme spotrebiteľov, ktorí sa pre určitý typ diéty dobrovoľne rozhodli, číslo nám narastie na 50%.

vplyv konzumovaných potravín na náš mozog
Foto: Freepik
NeuroNutrition princípy analyzujú vplyv konzumovaných potravín na náš mozog, zatiaľ čo BioHacking sa sústreďuje na využitie vedeckých princípov v procese spracovania potravín s prihliadnutím na individuálne potreby konzumentov.

Šéfkuchári reštaurácie Squirrel v Londýne práve na základe týchto princípov kombinujú spolu s odborníkmi na výživu skvelú chuť a výživové hodnoty potravín tak, aby boli čo najvhodnejšie pre správne fungovanie črevného systému a imunity svojich návštevníkov.

Známym pojmom sú dnes okrem iných „engay“ potraviny – napríklad losos, nasekaný a upravený tak, aby zabránil akejkoľvek možnosti udusenia sa pri konzumácii u seniorov, alebo „dulse“ – nový druh morských rias, ktorý obsahuje z pohľadu vitamínov a minerálov trikrát lepšie nutričné hodnoty ako kel, no zároveň chutí ako slanina.

Už v roku 2005 gastro svet zaznamenal pokusy o takýto princíp stravovania, kedy spoločnosť Hy-Bee, Byerly prišla na trh s produktom CELF, DNA kitom, ktorý pomáhal u konzumentov regulovať riziko srdcových ochorení alebo cukrovky. Spotrebitelia však ešte vtedy na takýto krok neboli pripravení. Dnes už je situácia iná.


Poľnohospodárstvo na prvom miesteOčakávame, že do roku 2050 dosiahne počet obyvateľov 9,6 miliardy, pričom 65% bude tvoriť obyvateľstvo žijúce v mestách. Naša pôda, voda a všeobecne životné prostredie je už teraz maximálne vyťažené a USDA upozorňuje, že klimatické zmeny budú pre nás do budúcna veľkým problémom.

Poľnohospodárstvo na prvom mieste
Foto: Freepik
Komunity sa usilujú priblížiť viac k prírode, spotrebitelia si volia prioritne rastlinnú stravu.

Mobilná aplikácia FreshFoodNY je virtuálnym poľnohospodárskym trhoviskom, kde môžu obyvatelia New Yorku nakupovať miestne potraviny priamo od poľnohospodárov, rybárov a remeselníkov.

Rozvoju lokálnej poľnohospodárskej výroby prospieva aj fakt, že percento aktívnych poľnohospodárov vo veku mladšom ako 35 rokov sa neustále zvyšuje.

Gastro pikoška na záver
#GASTRO Pikoška na záver

Diéty na rastlinnej báze


Na ústup diét postavených na rastlinnej báze sa tešiť nemusíme. Vyzerá to tak, že na gastro trhu sa nejaký ten piatok ešte zdržia. Či už vás k takejto diéte motivovala posledná TV reklama alebo túžba po krajšej pleti, spotrebitelia sú dnes viac než odhodlaní vzdať sa mäsa pre dosiahnutie lepších zdravotných výsledkov. Zo vzorky 1.000 respondentov v USA sa až 54% hlási k názoru, že konzumácia rastlinnej stravy má viditeľne pozitívny vplyv na ich fyzické aj duševné zdravie.

Diéty na rastlinnej báze
Foto: Freepik

Rast vegánskej populácie má za následok aj nárast inovácií v oblasti rastlinných potravinárskych techník, ktoré sú teraz nielen rozšírenejšie ako v minulosti, ale predovšetkým cenovo dostupnejšie. Značky typu Daiya sa snažia hlavne o to, aby spotrebiteľ pri prechode na vegánsku stravu nezažíval negatívne pocity z toho, že musel obetovať určitú časť obľúbených pokrmov vo svojom jedálničku. Vegánska pizza alebo rastlinný burger je jednoznačne úspešným výsledkom týchto snáh.


KON - RAD odporúča
KON – RAD odporúča

Kokosové lupienky, Alcohol Killer


100% prírodné restované kokosové lupienky

100% prírodné, restované (nie fritované), bez GMO, bez konzervantov, BEZ KOMPROMISOV.
Ak sa rozhodnete pre výrobky z radu RADICAL ORGANICS, nemusíte robiť žiadne kompromisy. Triglyceridy so stredne dlhým reťazcom (MTC), ktoré tvoria až 41% obsahu kokosu, a teda aj našich kokosových výrobkov, majú preukázané pozitívne účinky na zdravý organizmus človeka. Kvalita hovorí sama za seba. Stačí si vybrať jednu z troch príchutí a vaše jedlá dostanú nový exotický nádych.

100% kokosové lupienky
100% kokosové lupienky
100% prírodné kokosové lupienky
100% restované kokosové lupienky
100% kokosové lupienky restované
Foto: Kokosove.sk

ALCOHOL KILLER

ALCOHOL KILLER® je vďaka unikátnemu prírodnému zloženiu ideálnou voľbou na rýchlu elimináciu zvyškového alkoholu z krvi.
Ak piješ alkohol pomaly a menšie dávky, pre tvoje telo to nie je až taká záťaž. Problémom je, ak začneš piť rýchlo a veľa, čo na poriadnej párty nie je nič nezvyčajné. A vtedy potrebuješ ALCOHOL KILLER®, vďaka ktorému sa zbavíš rannej „opice“. Tento prírodný nápoj ti pomôže efektívnejšie spracovať alkohol v tvojom tele.

Pri opici, teda intoxikácii alkoholom, sa zablokuje pôsobenie vitamínov, minerálov a telo vychýli z vnútornej rovnováhy. Vtedy sa cítiš rôzne, len nie dobre. Od bolesti hlavy, cez nechutenstvo, až po zlú koncentráciu. ALCOHOL KILLER® urýchľuje odbúravanie alkoholu z tela, posiľňuje detoxikačný proces prirodzený telu a pomáha mu obnoviť vlastnú metabolickú rovnováhu.

Alcohol Killer
Alcohol Killer vyprošťovák
Alcohol Killer zabi opicu zachrániš deň
Alcohol Killer zbav sa alkoholu
Alcohol Killer zbav sa alkoholu
Foto: #alcoholkilller on Instagram


Zdroje: Fine Dining LOVERS | FORBES | The EVERYGIRL | FoodDIVE | FORBES | goodfood | Fotografie z databanky Freepik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *