BlogNovinky

Seriál GASTRO trendy 2018 | #4

ASMR influenceriFoto: Freepik
Viete si predstaviť reklamu na čerstvé ovocie, bez hovoreného slova odvysielanú v rádiu? Ako by podľa vás asi znela?
ASMR fenomén nám na túto otázku odpovie rýchlo a jednoducho.


ASMR influenceri, youtuberi, gastro hrdinovia & prepojenie viacerých vnemov


Nielen samotná chuť a vôňa, ale najnovšie aj zvuky sa stávajú nesmierne dôležitými prvkami novodobej gastronómie. Počas minulých rokov sme zaznamenali výrazný posun vo svete gastronómie v spojení s vizuálnymi prvkami – fotografie, video recepty, grafické prvky. Teraz sa toto prepojenie prehĺbi ešte viac.
ASMR videá (ASMR je anglickou skratkou pre autonómnu senzorickú meridiánovú odpoveď. Komplikovaný názov vystihuje niečo, čo má poslucháča potešiť a upokojiť.) s gastro tematikou, ktoré obsahujú zvuky ako roztrhnutie obalu, žuvanie, šepot a skrútenie, pokrčenie obalu, vyvolávajú hlavne u internetových užívateľov čoraz väčšie pocity eufórie a radosti.

ASMR hviezdy internetu (ASMRDarling, HungryCakes, ASMRTheChew a GIBIASMR) majú už dnes desiatky miliónov nasledovníkov a niektoré videá zaznamenali viac než 6 miliónov videní. Influenceri, ktorí hrajú v spomenutých videách hlavnú úlohu, privádzajú svojich divákov do inej dimenzie, v ktorej vedia jedlo najmä vďaka sluchu dokonale precítiť.

V Šanghaji spoločnosť Aldi, ktorá v Číne predáva produkty výhradne prostredníctvom Alibaby, predstavila potravinovú módnu prehliadku, kde účastníci počas celej doby predvádzania modelov skutočnej módy voľne konzumovali potraviny.


Reklama tak, ako sme ju doteraz nepoznali


David Ogilvy tvrdí: „Tvorivý proces pri kreovaní reklamy si dnes vyžaduje viac než len rozum. Vyžaduje sa drobné experimentovanie s nápadmi, ktoré sú postavené na princípoch intuície a inšpirované podvedomím.“

Reklama verzus skutočnosť
Foto: Reklama verzus skutočnosť | JANGAN IGNORE
Úlohou reklamy dnes už nie je iba informovať a prinútiť ľudí k nákupu. Musí byť v prvom rade pravdivá a transparentná. Ľudia chcú vedieť, odkiaľ ich potraviny pochádzajú, akým spôsobom sú spracované, akú pridanú hodnotu v sebe nesú.

Marketéri berú pri tvorbe kampaní do úvahy aj samotné fyzické procesy v organizme konzumenta.
Gherlin – hormón hladu, nášmu organizmu v podstate diktuje, kedy sme a nie sme hladní. Vedci počas štúdie v roku 2011 zistili, že u testovanej vzorky ľudí, ktorí si mysleli, že pijú vysoko kalorický koktail, úroveň tohto hormónu výrazne klesla. Naopak pri vzorke ľudí, ktorí údajne pili nápoje s nulovým obsahom tuku, cukru a kalórií, hodnota hormónu v organizme rapídne rástla. Podobný výsledok vykázali testy na produktoch označených iným názvom. Výrazné rozdiely v hodnote hormónu u respondentov zaznamenali tie isté potraviny označené v jednom prípade ako „jedlo“, v druhom prípade ako „občerstvenie“.

Dôležitým ukazovateľom teda pri príprave reklamných kampaní ostáva nielen samotný produkt, ktorý konzumujeme, ale aj spôsob, akým ho konzumujeme a informácia, ktorú pri jeho konzumácii získavame.


Gastro pikoška na záver
#GASTRO Pikošky na záver

Časovaná hladovka alebo prerušovaný pôst, stredomorská strava


V žiadnom prípade nejde o novinku, princíp prerušovaného pôstu poznáme už niekoľko storočí a očividne si medzi nami opäť nachádza svojich fanúšikov.

Prerušovaný pôst - chudnutie, diéta
Foto: info.sk
Pre tých, čo sa s takouto formou časovanej diéty alebo hladovky ešte nestretli, ide o konzumáciu jedál iba vo vyhradených časoch počas dňa. Zvyšné obdobie človek prijíma iba tekutiny – vodu alebo čaj. Určite sa k vám už niekedy dostalo odporúčanie nekonzumovať potraviny po 20tej hodine, aby ste sa na spánok neukladali v čase, keď ešte žalúdok pracuje… Metódu prerušovanej hladovky môžeme pokojne prirovnať tomuto pravidlu, samozrejme, v extrémnejšom rozsahu.
Okrem redukcie váhy má takto dodržiavaný pôst zabezpečiť menej stresu pre tráviaci systém a lepšie fungovanie metabolizmu.

V najbližšom roku môžeme očakávať aj výrazný nárast popularity stredomorskej formy diéty. Jej myšlienka je jednoduchá. Jesť pestrofarebne, veľký objem listovej zeleniny a sústrediť sa predovšetkým na chudé bielkoviny ako ryby a mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku. Stredomorská diéta je v porovnaní s inými typmi diét flexibilnejšia a udržateľnejšia z dlhodobého hľadiska.


KON - RAD odporúča
KON – RAD odporúča

CAUVIN – oleje znalcov, austrálske omáčky SINCLAIR


Výberové oleje CAUVIN

Stáva sa vám, že stojíte v obchode pred regálom s olejmi a premýšľate, načo sa používajú tie menej bežné – netradičné oleje a ich príchute? Repkový, slnečnicový a olivový olej majú v našich kuchyniach už niekoľko rokov svoje stabilné miesto, na čo však potom slúžia tie ostatné? Ako chutí a kedy sa pri varení pridáva sezamový, tekvicový, ľanový, sójový alebo kokosový olej?
V rámci produktovej rady značky Cauvin nájdete široký výber typov a príchutí. Stačí sa rozhodnúť, za akým účelom chcem vlastne olej použiť a potom mi už nič nebráni v nákupoch. Kompletnej ponuke CAUVIN olejov sa venujeme v samostatnom blogovom príspevku.

CAUVIN výberové oleje
CAUVIN výberové oleje znalcov
CAUVIN prémiové oleje
CAUVIN zdravé oleje
CAUVIN najlepšie oleje
Foto: Freepik

Bezlepkové austrálske omáčky Sinclair

Absolútnou novinkou spoločnosti sú aktuálne austrálske bezlepkové, bezlaktózové omáčky Sinclair v dvoch prevedeniach – chilli cibuľová a cviklová. Sú vynikajúcim doplnkom ku grilovanému alebo pečenému mäsu. Príjemne ochutia jahňacie kotlety alebo stejky, vynikajúco sa hodia k čedaru, no sú vhodnou prílohou aj k opekaným bagetkám. K dispozícii sú priamo v Supermarkete KON – RAD. Grilovacia sezóna je za rohom a my vám ponúkame vynikajúci recept na Rib Eye steaky s cibuľovou omáčkou.

Bezlepkové austrálske omáčky
Bezlaktózové austrálske omáčky
Grilovacie austrálske omáčky
Cviklová austrálska omáčka
Chilli cibuľová austrálska omáčka
Foto: FOOD & WINE | Sinclair Foods


Zdroje: Fine Dining LOVERS | FORBES | The EVERYGIRL | FoodDIVE | FORBES | goodfood | Fotografie z databanky FreepikASMRDarling

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *