BlogNovinky

Seriál GASTRO trendy 2018 | #3

Všímavosť spotrebiteľov ruka v ruke s transparentnosťou v zložení potravínFoto: Freepik
Patríte medzi spotrebiteľov, ktorí neradi „kupujú mačku vo vreci“?

Ak áno, máme pre vás dobrú správu. Výrobcovia potravín reagujú na stále vyššie požiadavky zákazníkov pozitívne a nechávajú nás nahliadnuť do svojej kuchyne.


#3 Všímavosť spotrebiteľov ruka v ruke s transparentnosťou v zložení potravín


Všímavosť konzumentov je v dnešnej dobe jedným z najopakovanejších výrazov, keďže sa stala diktátorom marketingových stratégií mnohých značiek a spoločností. Dôvera zo strany konzumenta odzrkadľuje nový spotrebiteľský postoj, požiadavky zo strany spotrebiteľov na transparentnosť v oblasti zloženia potravín neúprosne rastú a tento trend neplánuje ustúpiť ani počas najbližšieho roka.

Sedem z desiatich spotrebiteľov v USA chce aktívne poznať a pochopiť zoznam zložiek vybraných produktov. Supermarkety ponúkajúce potraviny budú nútené na svoje pulty umiestniť potraviny, ktorých obaly budú svojich konzumentov podrobne a otvorene informovať o zložení potravín, použitých prísadách a ich pôvode. S výrazmi GMO a Spravodlivý obchod sa v najbližšom období budeme stretávať v súvislosti s gastronómiou pomerne často.

Trend transparentnosti informácií odštartoval dopyt spotrebiteľov po podrobnejších údajoch o obsahu a zložení potravín, podieloch umelých prísad v potravinách a forme spracovania obalových materiálov.

Nedávno sa požiadavky konzumentov rozšírili aj o záujem byť informovaný o tom, aký je skutočný pôvod potravín, akým spôsobom je zabezpečovaný výrobný proces a ako v skutočnosti prebieha ich distribúcia.

V tejto chvíli je na trhu iba niekoľko výrobcov, ktorí ochotne na obale produktu zverejnia informáciu o jeho pôvode, dokonca adrese prevádzky, v ktorej sa produkt vyrába. Paradoxne poznáme aj firmy, napríklad One Degree Organics, ktoré transparentnosť povýšili až na takú úroveň, kedy obalové materiály ich výrobkov obsahujú QR kód odkazujúci priamo na GPS súradnice výrobnej prevádzky, prípadne dátumy zberu surovín a čísla šarží. Veľmi obľúbenými sú aj sklenené priesvitné obaly výrobkov, ktoré spotrebiteľovi ponúkajú možnosť nahliadnuť na samotný produkt ešte pred jeho nákupom.
Poznáte pôvod produktov, ktoré kupujete?Foto: Freepik
Sklo ako vynikajúci obalový materiál
Foto: Freepik
Od zberu až na pult

Technológia zohráva v celom procese transparentnosti potravinárskej výroby veľmi dôležitú úlohu.

Spotrebitelia majú čoraz viac možností využitia aplikácií, ktoré produkt zoscanujú a informujú konzumenta o celej jeho ceste od zberu, spracovania, balenia, distribúcie až po finálne uloženie na pulty predajní.
Vďaka týmto možnostiam sa u koncových spotrebiteľov stávajú veľmi obľúbenými firmy a výrobcovia, ktorí „príbeh o výrobe svojho produktu“ povýšili na benefit a jeden z hlavných marketingových nástrojov a ťažia z toho, že zákazníkovi dajú možnosť nahliadnuť na detailný proces výroby a spracovania. Dodržiavanie hodnôt, ochrany a udržateľnosti životného prostredia, etické princípy pri výrobe a spracovaní potravín sa dnes dostali na najvyššie priečky v rebríčku očakávaní spotrebiteľov.


Gastro pikoška na záver
#GASTRO Pikoška na záver

Potraviny vyrobené v laboratóriách


Laboratórne kultivované mäso alebo vysoko realistické rastlinné náhrady mäsových výrobkov – takéto produkty už nie sú iba hudbou budúcnosti.
Niekoľko futuristických výrobkov je už teraz k dispozícii na predaj vo vybraných špecializovaných potravinových reťazcoch.

Laboratórne kultivované mäso
Beyond Meat, známy svojimi úspešnými rastlinnými „burgrovými“ výrobkami, nedávno spustil projekt Beyond Sausage – produkt, ktorý je vyrobený z izolátu hrachového proteínu, kokosového oleja a slnečnicového oleja.
Vegetariánsky produkt je navrhnutý tak, aby napodobňoval chuť, textúru a tvar bravčovej klobásy bez hormónov, dusičnanov, sóje a gluténu.

Foto: FOOD Navigator

Podľa asociácie Plant Based Foods a inštitútu The Good Food predaj rastlinných potravín za posledný rok vzrástol o 8,1%. Nielsen odhaduje, že rastlinné mäso predstavovalo 2,1% celkového predaja mrazených mäsových výrobkov predávaných v maloobchode.

Kultivované mäso naberá na popularite a začínajúci výrobcovia začali experimentovať s rybami, ako aj s hovädzím mäsom a hydinou.
„Spotrebitelia dnes jedia mäso napriek tomu, ako sa vyrába, nie kvôli tomu, ako sa vyrába,“ uviedol na blogu Bruce Friedrich, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ inštitútu Good Food. „Akonáhle je kultivované mäso komerčne dostupné a ponúka sa spolu s tradičným mäsom – a spotrebitelia sú súčasne informovaní o všetkých jeho výhodách – my v spoločnosti GFI nepochybujeme, že sa konzumenti rozhodnú pre prvé.“


KON - RAD odporúča
KON – RAD odporúča

ZDRAVO, S.Pellegrino & Acqua Panna, SINCLAIR


V rámci transparentnosti a kvality obalových materiálov vám vyberáme tri z našich prémiových produktov vynikajúcej kvality. Všetky tieto výrobky sú balené v kvalitných sklenených obaloch. Sklo ako prírodný a neutrálny materiál, chráni svoj cenný obsah, zachováva pôvodnú – unikátnu chuť produktu. Keďže zo skla sa do potravín neuvoľňujú žiadne látky, jeho obsah ostáva čerstvý, zachovaný v nezmenenom stave. Z potravín neunikajú žiadne vitamíny, aróma ani chuť.
Sklo je navyše plne recyklovateľný materiál, opakovane roztaviteľný a znovu použiteľný bez akejkoľvek ujmy na jeho kvalite. Okrem toho je sklo ideálnym priehľadným obalom, pri ktorom konzument presne vie, aký tovar kupuje a čo sa vo vnútri produktu naozaj nachádza.

Výberové minerálne vody S.Pellegrino a Acqua Panna

Prečo by nemala dvojica prémiových minerálnych vôd S.Pellegrino a Acqua Panna chýbať práve na vašom stole? Okrem elegantného talianskeho dizajnu a prémiového uzatvárateľného balenia v sklenenom aj plastovom prevedení ponúkajú tieto minerálne vody výnimočný gastro zážitok pre akúkoľvek príležitosť. Vďaka svojej výnimočnej kvalite a dlhoročnej histórii si vody prirodzeným spôsobom získali stabilné miesto v domácnostiach svojich zákazníkov.   

neperlivá minerálna voda Acqua Panna
neperlivá minerálna voda Acqua Panna
neperlivá minerálna voda Acqua Panna
neperlivá minerálna voda Acqua Panna
neperlivá minerálna voda Acqua Panna

100% ovocné a zeleninové ZDRAVO šťavy

Pravidelné konzumovanie ovocných a zeleninových štiav bez pridaných konzervantov je jednou z najpodstatnejších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie.
Pitím ovocných a zeleninových štiav prijíma náš organizmus viac užitočných látok ako jedením. Ovocie a zelenina sú v podobe šťavy ľahšie stráviteľné, preto šetria tráviace orgány a pozitívne vplývajú na vitalitu pečene a obličiek.
Ovocie a zelenina, z ktorej sa vyrábajú ZDRAVO produkty, pochádza zo srbskej Vojvodiny, kde úrodná pôda, dostatok vlahy a príjemné klimatické podmienky sú dobrým základom pre produkty špičkovej kvality.

ZDRAVO šťavy
100% ovocné šťavy ZDRAVO
100% zeleninové šťavy ZDRAVO
100% ovocné a zeleninové šťavy ZDRAVO
100% ovocné a zeleninové ZDRAVO šťavy

Bezlepkové austrálske omáčky Sinclair

Absolútnou novinkou spoločnosti sú aktuálne austrálske bezlepkové, bezlaktózové omáčky Sinclair v dvoch prevedeniach – chilli cibuľová a cviklová. Sú vynikajúcim doplnkom ku grilovanému alebo pečenému mäsu. Príjemne ochutia jahňacie kotlety alebo stejky, vynikajúco sa hodia k čedaru, no sú vhodnou prílohou aj k opekaným bagetkám. K dispozícii sú priamo v Supermarkete KON – RAD.

Bezlepkové austrálske omáčky
Bezlaktózové austrálske omáčky
Grilovacie austrálske omáčky
Cviklová austrálska omáčka
Chilli cibuľová austrálska omáčka
Foto: FOOD & WINE | Sinclair Foods


Zdroje: Fine Dining LOVERS | FORBES | The EVERYGIRL | FoodDIVE | FORBES | goodfood | Fotografie z databanky Freepik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *