BlogNovinky

Seriál GASTRO trendy 2018 | #2

Lokálna kuchyňa v globálnom merítku Gastro trendy 2018 #2Foto: Taken
Pokračujeme v seriáli GASTRO trendov 2018, kde sa spoločne pozrieme na predpovede odborníkov z odboru gastronómie pre najbližší rok. Nároky a očakávania konzumentov podľa všetkého neustále rastú a neplánujú poľaviť ani v najbližšom období.

Čo sme si pre vás pripravili v druhom pokračovaní?

#2 Lokálna kuchyňa v globálnom merítku


Turmeric (kurkuma), harissa, cardamon, halloumi, za’atar… môžete začať Googliť, je totiž viac než pravdepodobné, že sa počas najbližšieho roka začnete s týmito výrazmi pravidelne stretávať.

Vegetariánstvo hrá ešte stále vo svete veľmi dôležitú úlohu a tým pádom umožňuje stále väčší priestor na realizáciu pre exotickú kuchyňu a netradičné príchute. Ázijská kuchyňa a kuchyňa blízkeho východu zahrali na strunu zákazníkom, ktorí popri už známych jedlách typu sushi a humus hľadajú opäť niečo nové, netradičné, exotické.

Ázijská kuchyňa stavia na piatich základných príchutiach: sladké, slané, kyslé, horké a umami.

E-umami.sk opisuje umami ako piatu chuť alebo pochúťku, delikatesu, lahôdku. Je to jedna z piatich základných chutí, ktoré človek vníma prostredníctvom špecializovaných receptorov na jazyku.

Chuť umami identifikoval v roku 1908 Ikeda Kikunae pri výskume príčin silnej chute vývaru z morských rias (kombu daši). Z vývaru izoloval glutaman sodný, ktorý túto chuť spôsobuje. Vnímanie chuti umami zabezpečuje proteínový receptor taste-mGluR4 objavený v roku 2000, ktorý špecificky reaguje na L-glutamanový anión.

Glutamany sú zodpovedné za intenzívnu umami chuť mnohých potravín bohatých na proteíny, napríklad mäso, syry, ale aj mlieko, morské riasy, alebo za chuť potravinárskych výrobkov ako sójová omáčka.
Naopak kuchyňa blízkeho východu stavia na zmesi korenín s textúrou typu za´atar a dukkah a mäkkých, ľahko roztierateľných syrov typu labna.

V USA sa výborne darí korenistým príchutiam, konzumenti ich preferujú hlavne ako súčasť pikantných omáčok. Molly Siegler, gastro koordinátorka spoločnosti Whole Foods, tvrdí, že spotrebiteľský záujem o exotické jedlá a lokálnu kuchyňu rôzneho pôvodu narastá a zabezpečuje tak rozšírenie tohto sortimentu na pultoch predajní. „Je to úžasný spôsob, ako v rámci gastronómie cestovať bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie vášho domova,“ tvrdí Molly. „Našim cieľom je dostať takéto potraviny nielen na pulty predajní, no zároveň aj do gastronómie, aby si ich konzument mohol vychutnať pripravené presne tak, ako to ich pôvod vyžaduje.“

Za vodcu svorky korenín môžeme aktuálne považovať kurkumu s jej silnými protizápalovými účinkami. Schopnosť posilniť obranyschopnosť organizmu, podporiť fungovanie črevného systému a zmierniť bolesť kĺbov jej na sile len pridávajú. V roku 2017 dominovala prevažne v zdravotníckych kruhoch, no v priebehu roka 2018 bude čoraz prístupnejšia aj v gastronómii. Čo tak napríklad latté s príchuťou kurkumy?


Gastro pikoška na záver
#GASTRO Pikošky na záver

Zlato je nová dúha | Všade samé bublinky? | Funkčné huby


Zabudnite na dúhové torty a viacfarebný smotanový syr. V roku 2018 bude cesta ku kulinárskej dokonalosti vydláždená zlatom. Dezerty, plnky, dekorácie, trblietky a zlatý prach 24 karátovej hodnoty. „Ak sa bavíme o finančných možnostiach, zdravé stravovanie sa tento rok stane zároveň aj bohatým stravovaním. Zlato síce nie je v gastronómii žiadnou novinkou, no teraz si určite získa pozornosť tých, ktorý si pri výbere možností v rámci stravovania dajú záležať,“ hovorí Jaeger.

Gatro Trendy 2018 zlato v gastronómii
Gatro Trendy 2018 zlaté dekorácie
Foto: Kara´s | Lushome

Šumivé nápoje roka 2018
Šumivé drinky, bublinková káva, gastro trendy 2018
Šumivé drinky, bublinkové nápoje, gastro trendy 2018
Šumivá káva, perlivé nápoje na báze obyčajnej vody, šumivé možné aj nemožné.

Odborníci odvážne tvrdia, že bublinky sa počas najbližšieho roka dostanú do širokej škály nových produktov, aj na miesta, kde by sme ich určite neočakávali.
Foto: Freepik

Podobne ako bublinková mánia, ďalším hroziacim trendom v oblasti zdravia je využitie hríbov v doteraz netradičných kombináciách. Môžeme očakávať netradičnú kávu, čaj alebo smoothies plnené rôznymi typmi húb.


KON - RAD odporúča
KON – RAD odporúča

HALLOUMI, cyperský syr


Syr Halloumi je typický cyperský stredne tvrdý syr so slanou chuťou, vyrobený zo zmesi kozieho a ovčieho, niekedy aj kravského mlieka. Disponuje vysokým bodom topenia, vďaka čomu je vhodný na vyprážanie, prípadne grilovanie, keďže si aj počas pečenia zachováva pevnú štruktúru. Okrem toho je vhodný aj na priamu konzumáciu, vynikajúco chutí ako náplň do bagiet, toastov alebo iného pečiva. Jeho chuť vynikajúco doplníte citrónom, oreganom, mätou, tradičnými gréckymi bylinkami alebo petržlenovou vňaťou.

Halloumi, cyperský syr 1
Halloumi, cyperský syr 2
Halloumi, cyperský syr 3
Halloumi, cyperský syr 4
Halloumi, cyperský syr 5
Foto: Dobruchut.sk Halloumi | Dobruchut.sk Grilovaný syr Halloumi | Rowse | Goodfood


Zdroje: Fine Dining LOVERS | FORBES | The EVERYGIRL | FoodDIVE | FORBES | goodfood | Fotografie z databanky Freepik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *