BlogNovinky

Seriál GASTRO trendy 2018 | #1

Rok 2017 sa do histórie gastronómie zapísal ako jeden z prelomových rokov.

Svet potravín okolo nás sa mení neuveriteľnou rýchlosťou a potravinársky priemysel sa musí týmto zmenám neustále prispôsobovať. Generálni riaditelia nadnárodných potravinárskych spoločností, ktorí na svojich pozíciách pôsobili niekoľko desaťročí, prenechávajú svoje miesta mladým talentom a otvárajú dvere gastronómii vo svetle, v ktorom sme ju doteraz nevideli.

Neustále meniaci sa cyklus aktuálnych trendov je odjakživa najväčšou inšpiráciou a zároveň strašiakom pre obchodné spoločnosti. Dnes sú v hre tesné džínsy a telefóny veľkosti pomaly bankomatových kariet, zajtra je hitom sezóny tablet určený na bežné telefonovanie a po meste sa prechádzajú ľudia v poltopánkach bez ponožiek.

V oblasti gastronómie tomu nie je inak. Ponuka produktov, ktoré máme možnosť kúpiť a konzumovať, je silno ovplyvňovaná aktuálnymi gastro trendmi, ktoré zas vo veľkej miere vplývajú na naše nákupné správanie.

Čo nás čaká a neminie? Na čo sa môžeme tešiť, čo nás garantovane zaskočí, čomu sa radšej vyhnúť?

 
V nasledujúcom seriáli GASTRO trendov 2018 sa spoločne pozrieme na predpovede odborníkov z odboru gastronómie pre najbližší rok. Nároky a očakávania konzumentov podľa všetkého neustále rastú a neplánujú poľaviť ani v najbližšom období. Len čas postupne ukáže, ako tieto predpovede a prichádzajúce trendy prakticky ovplyvnia ponuku potravín na pultoch predajní a výber jedál našej domácej a zahraničnej gastronómie.


#1 Udržateľnosť životného prostredia, neplýtvanie potravinami


„Zákazníci odmietajú krutosť a neetické princípy pri spracovaní potravín. Finálny produkt, pri ktorého spracovaní boli dodržané zásady etiky a udržateľnosti životného prostredia, očakávajú aj na svojich tanieroch,“ tvrdí Jaeger. „Tento rok bude jednoznačne poznamenaný faktom, že spotrebitelia chcú byť presvedčení o tom, že bielkoviny, ktoré konzumujú, prežili kvalitný život.“
Podľa prieskumov Washington Post, USA vyprodukuje ročne gastro odpad v hodnote približne 156 biliónov dolárov. Toto alarmujúce číslo je len jedným z mnohých dôvodov, prečo je zmena v procese konzumovania potravín nevyhnutná.

Trend udržateľnosti potravín už ani zďaleka nie je len o klasickom šetrení životného prostredia počas ich výroby a o využití recyklovateľných obalových materiálov. Spotrebitelia aktuálne zohrávajú omnoho aktívnejšiu úlohu v boji proti potravinovému odpadu ako kedykoľvek predtým. Výrobcov tento fakt núti k maximálnemu využitiu rastlinných a živočíšnych zdrojov a tým pádom k minimálnemu odpadu.
 

Root-to-stem, nose-to-tail

Tak v rastlinnej, ako aj v živočíšnej výrobe sa stávajú čoraz populárnejšími postupy výroby typu „root-to-stem“ a „nose-to-tail“, čo v princípe znamená využitie materiálu v maximálnej možnej miere s cieľom produkovať čo najmenší objem odpadu.

„Predstavme si to na príklade ukážkovej mrkvy s bohatou zelenou vňaťkou. Za takýmto produktom by sa zákazník v minulosti otočil bez zaváhania, pretože presne napĺňa predstavu vizuálne atraktívneho produktu. Dnes však konzumenti uvažujú inak. Kladú si otázku, do akej miery dokážu využiť všetky časti mrkvy, a teda aj tie zelené, z ktorých pravdepodobne v konečnom dôsledku vznikne odpad. Hlavným problém u konzumenta sa aktuálne stáva využitie takýchto nepotrebných častí, čo ovplyvňuje aj samotné nákupné správanie. Takéto správanie priamo ovplyvňuje výrobu, spracovanie a balenie potravín tak, aby boli ich jednotlivé časti v ideálnom prípade už pri umiestnení na pulty separované a teda ich využiteľnosť vďaka takémuto triedeniu niekoľkonásobne stúpala,“ tvrdí Molly Siegler, gastro koordinátorka spoločnosti Whole Foods.

Vhodným riešením je využívať doteraz nevyužívané časti zeleniny a ovocia, akými sú napríklad stonky brokolice alebo melónové semienka, v reštauráciách pri príprave netradičných receptov s cieľom vytvoriť unikátny gastro zážitok.
Root to stem systém spracovania jedlaFoto: FREEPIK
Spoločnosti, ktoré sa rozhodli pre výrobu a proces spracovania v štýle „root-to-stem“, využívajú šikovne svoje rozhodnutie na marketingové účely a k takýmto výrobkom prikladajú špeciálne označenie a tzv. „root-to-stem“ recepty, ktoré konzumentovi priamo napovedajú, ako môže daný „odpad“ efektívne využiť.
Pri snahe zabezpečiť udržateľnosť životného prostredia sa nám tak dostáva možnosť odhaliť nové receptúry a kombinácie chutí v tradične zaužívanej gastronómii.

S gastronómiou sa začínajú spájať aj mená značiek a firiem, ktoré na prvý pohľad s potravinami nemajú nič spoločné. Veľké značky ako Honda alebo Subaru spustili reklamné kampane, v rámci ktorých oslovujú potravinárske značky typu Food Maven a Whole Foods, s cieľom získať potraviny, ktoré boli pôvodne určené ako odpad gastronómie, odkúpiť ich za výrazne zľavnené ceny a zabrániť tak plytvaniu, o ktorom sa dnes všade tak intenzívne hovorí.


Gastro pikoška na záver
#GASTRO Pikoška na záver

Kvetinové chute, jedlé kvety a rastliny jednoznačne patria do kuchyne


Pripravme sa na to, že čoraz viac domácich kuchárov a spoločností začne pridávať kvety do jedál. Prioritou je tento krát primiešať do jedál skutočnú chuť pred ich doteraz dekoratívnou funkciou. Môžeme očakávať produktové novinky vo forme levanduľových, ibištekových, bazových a ružových čajov, pričom základným pravidlom ostáva tzv. „ručná výroba a príprava“. Zaujímavou je kombinácia marshmallow cukríkov a fialiek, ktorá nás môže kedykoľvek prekvapiť.

Kvetinové chute, jedlé kvety
Foto: Guillermo Legaria | AFP | Getty Images

Nie je žiadnou novinkou, že dekoratívne rastliny a bylinky sú už nejaký ten piatok vhodnou formou, ako dodať finálnemu kulinárskemu dielu šmrnc. Teraz však môžeme očakávať, že kvety na našich tanieroch rozkvitnú ešte viac. „Jedlám možno nepridajú žiadnu výraznejšiu chuť, no ako farebný doplnok budú určite prínosom. Farba je ešte stále veľmi atraktívnym prvkom pre konzumenta a dokáže zabezpečiť omnoho silnejší kulinársky zážitok,“ tvrdí Clint Jaeger, výkonný riaditeľ renomovanej austrálskej reštaurácie Seventeen so sídlom v Sydney.
 

Kvety a rastliny ako liečivá súčasť našich jedál

Rastliny a kvety sa v nápojoch a jedlách začnú objavovať stále viac nielen vďaka svojej výraznej farbe a chuti, no aj pre ich potenciálne liečivé vlastnosti. Listy stromu moringa oleifera, indický ženšen, levanduľa a kurkumín nebudú chýbať v potravinách, kde sme si ich doteraz nedokázali predstaviť.

Spoločnosť McCormick & Co. sa s týmto trendom stotožnila už v roku 2016, kedy odkúpila austrálsku firmu Botanical Food Company, ktorá sa venovala výrobe balených byliniek určených pre zaneprázdnených spotrebiteľov, ktorí chceli jednoduchým spôsobom začleniť tieto čerstvé prísady do svojich jedálnych lístkov. Medzi vtedy najpredávanejšie produkty tejto spoločnosti patrili ázijské bylinky ako zázvor, levanduľa a kardamóna.


KON - RAD odporúča
KON – RAD odporúča

KVET IBIŠTEKU


Divoký kvet ibišteku v sirupe z cukrovej trstiny je jedinečným potravinárskym výrobkom na trhu, ktorého lahodné jedlé kvety si okamžite zamilujete.
Je vynikajúcim riešením pri špeciálnych gastro príležitostiach, pridá do vašich jedál a koktailov nádych extravagancie.

Kvet ibišteku
Jedlý kvet ibišteku
Jedlé kvety
Jedlý kvet proti rakovine
Exotické jedlé kvety ibišteku

Zdroje: Fine Dining LOVERS | FORBES | The EVERYGIRL | FoodDIVE | FORBES | goodfood | Fotografie z databanky Freepik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *