BlogNovinky

ANUGA opäť lámala rekordy

„Anuga, popredný svetový veľtrh potravín, je už niekoľko rokov považovaná za stabilný pilier medzinárodného potravinárskeho priemyslu,“ tvrdí Gerald Böse, generálny riaditeľ spoločnosti Koelnmesse. Hlavným poslaním veľtrhu je spájať globálnu ponuku a dopyt. „Práve vďaka svojej jasnej koncepcii a zameraniu na relevantné témy, poskytuje Anuga spoľahlivý priestor pre rozšírenie obzorov v oblasti potravinárskeho priemyslu tak pre zákazníkov z Nemecka, ako aj z celého sveta.“

ANUGA svetový veľtrh potravín

Patríme už aj my k „Omni-Shopperom“?

„Podobne ako počas predchádzajúcich ročníkov, aj tento rok Anuga lámala rekordy,“ poznamenal Friedhelm  Dornseifer, prezident Nemeckej potravinovej federácie (BVLH). „Dôkazom narastajúceho záujmu o medzinárodný potravinársky priemysel je najmä fakt, že podujatie Anuga je už každý rok prioritou v kalendároch výrobcov, distribútorov a nákupcov potravín. Stretávame sa tu s novou typológiou, tzv. „Omni-Shopperom“. Hovoríme o zákazníkovi, ktorý pri nákupe očakáva kombináciu tradičného obchodu, využitia online médii a mobilných zariadení (smartphone-ov a tabletov). Výsledkom je, že digitalizácia ako taká nepredstavuje úpadok tradičného nákupu, no práve naopak. Zákazníci majú záujem aj naďalej využívať tradičné formy osobného výberu a nakupovania, no uvítajú akýkoľvek technologický pokrok, ktorý túto formu obchodovania podporuje a prináša k nemu pozitívne benefity.“

Pozn. KON – RADu:

Jedným z týchto benefitov je napríklad prítomnosť značky alebo produktovej rady na sociálnych sieťach a komunita užívateľov, ktorá sa k tejto značke hlási. Zákazník si tak ešte pred samotným nákupom vie „overiť“ popularitu daného produktu na zahraničných trhoch, ako aj reálne skúsenosti a recenzie užívateľov, ktorý so značkou alebo produktom prišli do osobného kontaktu.

Kto navštevuje medzinárodné potravinárske veľtrhy?

Podiel zahraničných účastníkov medzi vystavovateľmi, ako aj medzi návštevníkmi bol tento rok vysoký.  Hovoríme o 90% zahraničných vystavovateľov a 75% zahraničných účastníkov. Nárast počtu návštevníkov zaznamenali organizátori podujatia najmä v rámci krajín Taliansko, Španielsko, Francúzsko a Holandsko. Krajiny ako USA, Kanada, Čína a Japonsko v návštevnosti taktiež nezaostávali. Po prvý krát došlo k zvýšeniu počtu návštev zákazníkov z Južnej Ameriky (najmä z Brazílie, Peru a Uruguaja), zvýšil sa aj počet návštevníkov z Blízkeho východu a štátov severnej Afriky.

ANUGA potravinársky veľtrh
ANUGA svetový veľtrh potravinárskeho priemyslu
Anuga v číslach

34. ročníku výstavy ANUGA sa zúčastnilo približne 165,000 návštevníkov zo 198 krajín a 7,405 firiem zo 107 krajín. 716 vystavovateľov z Nemecka a 6,689 vystavovateľov zo zahraničia pokrylo približne 284,000 metrov štvorcových výstavnej plochy. Hlavnou partnerskou krajinou výstavy  bola India.

Najbližšia ANUGA výstava je naplánovaná na obdobie od 5. do 9. októbra 2019.

Trendy, ktoré diktovali smer

Témou číslo jeden sú tento rok potraviny a nápoje bohaté na bielkoviny, novinky na trhu a netradičné kombinácie. Vegetariánske a vegánske produkty sa ešte stále držia v popredí na rebríčku vyhľadávaných potravín, stabilným dopytom sa môžu pochváliť aj výrobcovia a distribútori ekologických výrobkov.

ZDRAVO na Anuge

ZDRAVO na Anuge

Medzi vystavovateľmi  veľtrhu boli aj produkty značky ZDRAVO, ktorých výhradnú distribúciu pre Slovenskú republiku zabezpečuje naša spoločnosť.

Naše postrehy a tipy na základe účasti na veľtrhu

Spoločnosti stále vyvíjajú nové „zdravšie“ alternatívy už existujúcich a populárnych produktov. Napríklad chuť niektorých svetovo obľúbených sladkých tyčiniek a snackov sa snažia napodobniť výrobcovia proteínových tyčiniek bez pridaných cukrov. Dostávame tak zdravšiu verziu toho, na čo sme už dlhšie zvyknutí.

Výrobcovia sa snažia vyhovieť čoraz náročnejším požiadavkám na kvalitu zo strany spotrebiteľov. Týka sa to predovšetkým vegánskych výrobkov, produktov bez pridaného cukru, výrobkov bez GMO, glutamánu, lepku, so zníženým obsahom tuku a zvýšeným obsahom bielkovín. Bezlaktózové a diabetické produkty sú aktuálne neodmysliteľnou súčasťou potravinárskeho priemyslu.

Vegánske a vegetariánske potraviny
Ovocie a zelenina
Konkurencia v rámci originálnych obalových prevedení neustále rastie – v dnešnej spoločnosti sociálnych médií dizajn a pekný vizuál predáva. Aktuálne vedie jednoduchý, „čistý“, minimalistický a elegantný dizajn.

Medzi TOP 10 potravinami sezóny je stále kokos v rôznych prevedeniach (či už je to bio/raw kokosový olej, kokosový cukor, kokosová múka, kokosová voda, kokosové mlieko, kokosové lupienky rôznych príchutí, či najnovšie novinka z amerického trhu – kokosové trubičky).

Trhovo silnejší výrobcovia potravín sa na výstave doslova predbiehali v kreativite dizajnu a honosnosti interiéru promo stánkov.

Spoločnosť KON – RAD sa vďaka každoročnej účasti na tomto veľtrhu, ako aj jemu podobným, snaží nepretržite sledovať aktuálnu ponuku potravinárskeho trhu, ako aj požiadavky a očakávania predovšetkým slovenského spotrebiteľa. Aj vďaka prehľadu, ktorý účasťou na týchto podujatiach získavame, vieme našim zákazníkom ponúkať novinky a kvalitné potraviny a nápoje z rôznych kútov sveta.

Zdroj: SHOTS MAGAZIN, ANUGA
FOTO: ANUGA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *